Accueil congrès
Programme scientifique
Soumission de résumé
CIS de Champagne
Venir à Reims La ville de Reims...
Comité d'organisation
Contacts
Inscriptions
Hébergement
Programme Social  

PROGRAMME SCIENTIFIQUE 

CONFERENCIERS CONFIRMES

Peter Carmeliet, Leuven, Belgium
Ines Martinez-Corral, Uppsala, Sweden
Laurent Duca, Reims Luis Monteiro, Lisbonne, Portugal
Olivier Feron, Bruxelles, Belgium
Peter Nilsson, Malmö, Sweden
Barbara Garmy-Susini, Toulouse Nicolas Ricard, New Haven, USA
Daniel Henrion, Angers Anne-Virginie Salsac, Compiègne
Thierry Jaffredo, Paris Nor-Eddine Sounni, Liège, Belgium
Sirpa Jalkanen, Turku, Finnland
Christian Stockmann, Zurich, Switzerland
Didier Letourneur, Paris

Sunday October 14th
14h-16h : Welcome
16h-16h30: Introduction (Organizing commitee)
16h30-18h00: Session 1 :  Lymphangiogenesis
16h30-17h00 : Invited speaker : Barbara Garmy-Susini (I2MC, Toulouse)
17h00-17h30 : Invited speaker : Ines Martinez-Corral (Uppsala Univ, Sweden) New Insights into Mechanisms Underlying PIK3CA-Driven Vascular Malformations from Genetic Mouse Models
17h30-17h45 : Short communication selected from abstracts
17h45-18h00 : Flash poster presentations

18h00-18h30 : Coffee break

18h30-20h00 : Session 2 :  Angiogenesis and Development
18h30-19h00 : Invited speaker : Nicolas Ricard (Yale Univ, USA) Functions of ERK1/2 pathways in vascular maintenance: from Artificial Intelligence to Biology
19h00-19h30 : Invited speaker : Thierry Jaffredo (UPMC, Paris)
19h30-19h45 : Short communication selected from abstracts
19h45-20h00 : Flash poster presentations

20h – Buffet 

Monday October 15th
09h00-10h30 : Session 3 :  Metabolism and Cancer
09h00-09h30 : Invited speaker : Peter Carmeliet  (KUL, Belgium) Angiogenesis revisited: role and therapeutic implications of endothelial cell metabolism
09h30-10h00 : Invited speaker : Olivier Feron (UCL, Belgium) Tumor acidosis and O2 consumption vs. tumor hypoxia and glycolysis
10h00-10h15 : Short communication selected from abstracts
10h15-10h30 : Flash poster presentations

10h30-11h Coffee break

11h00-12h30 : Session 4 : Hypoxia and Regeneration
11h00-11h30 : Invited speaker : Enrico Giraudo  (Torino, Italy):
11h30-12h00 : Invited speaker : Nor-Eddine Sounni (Liège, Belgium): Metabolic adaptation to anti-angiogenic therapy
 
12h00-12h15 : Short communication selected from abstracts
12h15-12h30 : Poster presentations

12h45-14h : Buffet

14h00-15h30 : Session 5 : Vascular aging and matrix remodeling

14 h00-14h30: Invited speaker : Peter Nilsson (Malmö, Sweden)
14h30-15h00: Invited speaker :  Laurent Duca (UMR 7369 MEDyC, Univ Reims)
15h00-15h15: Short communication selected from abstracts
15h15-15h30: Short communication selected from abstracts

15h30-16h00 : Coffee break

16h00-17h30 : Session 6 :  Microvascular pathologies
16h00-16h30 : Invited speaker : Daniel Henrion (Angers) Microcirculation and Aging : role of resistance arteries
16h30-17h00 : Invited speaker : Luis Monteiro (Univ Lusofona , Portugal)
17h00-17h15 : Short communication selected from abstracts
17h15-17h30 : Short communication selected from abstracts

17h30-18h Coffee break

18h00-19h30 :  Business meeting / Poster visits

20h00 Gala Dinner

Tuesday October 16th
09h00-10h30 : Session 7 :  Vascular bioengineering

09h00-09h30 : Invited speaker : Didier Letourneur  (Hôp Bichat, Paris) Molecular imaging of thrombosis : From the molecule design to the clinical trial
09h30-10h00 : Invited speaker : Anne Virginie Salsac (UTC, Compiègne) Membrane rigidity as biomarker: how microfluidics allow to characterize it and to develop cell sorting tools
10h00-10h15 : Short communication selected from abstracts
10h15-10h30 : Short communication selected from abstracts

10h30-11h Coffee break

11h00-12h30 : Session 8 : Angiogenesis and immunotherapy
11h00-11h30 : Invited speaker : Christian Stockmann (Univ Zurich, Switzerland) Vascular Remodeling by Natural Killer cells
11h30-12h00 : Invited speaker : Sirpa Jalkanen (Univ Turku, Finland) New tools to target lymphatics and prevent cancer spread
12h00-12h15 : Short communication selected from abstracts
12h15-12h30 : Short communication selected from abstracts

12h30-13h00 : Closing / Poster and oral communication prices
13h 00-14h 00 : Buffet